• Ask a Question
  • Create a Poll
150
    Ask a Question
    Cancel
    150
    More answer You can create 5 answer(s).
      Ask a Poll
      Cancel
      Default

      Pam bought 15 goats and 18 sheep for a total price of $1678. If the cost of all the 15 goats is $750, find the average cost of 1 sheep.

      Can anyone help me by solving this problem?

      Pam bought 15 goats and 18 sheep for a total price of $1678. If the cost of all the 15 goats is $750, find the average cost of 1 sheep.

      a. $ 50
      b. $ 51
      c. $ 51.55
      d. $ 55
      e. None of the above

      Thanks

      1 Answers
      Brong

      Correct answer: c (51.55)

      Explanation:

      According to the question,

      Total cost of 15 goats and 18 sheep = $1678 …..i
      Total average cost of 15 goats = $750 …..ii
      ∴ The cost of 1 goat = 750/15 = 50.
      Hence, the cost of 1 goat = $50 …..iii
      Now, the average cost of 18 sheep = 1678 – 750 = 928 …..iv
      ∴ The average cost of 1 sheep = 928/18 = 51.55

      Hence, the average cost of each of the 18 sheep’s is $51.55.
      Hence, the correct answer is option c.

      Thanks.

      Answered by M Martin on February 11, 2018..