Pam bought 15 goats and 18 sheep for a total price of $1678. If the cost of all the 15 goats is $750, find the average cost of 1 sheep.

Can anyone help me by solving this problem? Pam bought 15 goats and 18 sheep for a total price of $1678. If the cost of all the 15 goats is $750, find the average cost of 1 sheep. a. $ 50 b. $ 51 c. $ 51.55 d. $ 55 e. None of the above Thanks
U
Unlock CodeProfessorAsked on December 6, 2017 in GMAT.
|

1 Answer

Correct answer: c (51.55) Explanation: According to the question, Total cost of 15 goats and 18 sheep = $1678 .....i Total average cost of 15 goats = $750 .....ii ∓ The cost of 1 goat = 750/15 = 50. Hence, the cost of 1 goat = $50 .....iii Now, the average cost of 18 sheep = 1678 – 750 = 928 .....iv ∓ The average cost of 1 sheep = 928/18 = 51.55 Hence, the average cost of each of the 18 sheep's is $51.55. Hence, the correct answer is option c. Thanks.
M
M MartinSupporterAnswered on February 11, 2018,
|

Your Answer

Your Answer